W poprzednim poście pisałam co chce zmienić w swoi domu, by produkować mniej śmieci. Jednym z punktów tego programu:)) są woskowijki- zastępnik folii spożywczej.

Do ich wykonania potrzebujemy:

  • kawałków materiału
  • wosku pszczelego (w bloku lub w granulkach)

materiał powlekany woskiem zastępuje folie spożywczą

owoc owinięty tkaniną powlekaną woskiem pszczelim woskowijką

Ja zamówiłam wosk w bloku, co okazało się później nieco problematyczne.
Po nagrzaniu piekarnika włożyłam dwa bloki wosku do szklanego naczynia i czekałam aż się stopią. Nie przemyślałam tego, że nim stopią się całe, to reszta płynnego wosku może się spalić. Wyciągnęłam naczynie i postanowiłam topić je stopniowo.
Pierwsze dwa kawałki materiału namoczyłam i odłożyłam na pergamin, co okazało się błędem. Nadmiar wosku zastygł, było go po prostu za dużo.

kawałek materiału z nadmiarem wosku pszczelego błędne wykonanie woskowijki

Musiałam zmienić taktykę. Zniszczone wokowijki przełożyłam na pergamin i włożyłam ponownie do piekarnika. Udało się! nadmiar wosku został na pergaminie, a szmatki zostały nasączone jednolicie.

kawałek materiału na blasze kuchennej

Moim błędem była zbyt duża ilość wosku, poprawiałam technikę i pocięłam swoją bryłę wosku na małe kawałki, rozpuszczałam je w szklanej formię w ilości takiej, jaką może wchłonąć pojedyncza szmatka. Następnie za pomocą klamerek do prania wyciągałam je i wieszałam na suszarce tak, by nie zastygły na nich żadne ślady rąk czy podłoża.
Mimo tych zabiegów nie uzyskałam zadowalającego efektu, woskowijki są bardzo sztywne i mało estetyczne.
Dla tych, którzy chcą wykonać tę czynność w prostszy sposób polecam kupienie wosku w granulkach. Łatwiej go dozować i można rozpuszczać za pomocą żelazka, oczywiście przez pergamin.
Ja oczywiści będę używać swoich woskowijek, bo przecież nie chodzi o to  żeby było idealnie, ważne są chęci! Niedługo podzielę się z wami moimi wrażeniami na temat użytkowania tych ekoszmatek😉

woskowijki leżące jedna na drugiej

Ps. Wykonałam też wielorazowe ręczniczki i od dzisiaj tępię nawyk używania ich papierowych odpowiedników. W kolejce na odszycie czekają także materiałowe podpaski. Projekt ekodom jest w toku!

materiałowe ręczniki wielorazowego użytku

Dodaj komentarz