Udało się! sukienka na sesję zdjęciową skończona! Teraz czekam na profesjonalne zdjęcia, ale zanim przyjdą opiszę krótko jak  powstawała.

Na sukienkę kupiłam:
  • kremowy szyfon 2,5 m
  • satynę cienką ecru 1,6 m
  • bawełnianą koronkę w taśmie 2 m
  • zamek kryty
Sukienka była szyta na dziewczynkę rozmiar 128, ale będzie używana w różnych sesjach i na różnych modelkach. Z góry ustalony był tylko charakter sesji, a raczej styl w jaki specjalizuje się fotograf. Tak więc, sukienka miała być w klimacie romantycznym, niewinnym, bajkowym. Mój pomysł został zrealizowany na podstawowej formie sukienki w której zmodyfikowałam rękaw i dodałam górną warstwę namarszczonego szyfonu. 
Co należy wziąć pod uwagę przy takich modyfikacjach?
Spódnica:
Jeśli chcemy namarszczyć górną warstwę, to przede wszystkim poszerzamy formę podstawową. Ja dodałam około 5 cm na boku (w sumie 10 cm) i marszczenie wyszło dość delikatne. 
Jak równomiernie zmarszczyć materiał?
Po zszyciu boków spódnicy luzujemy naprężenie nitki górnej i zmniejszamy gęstość ściegu. Przeszywamy spódnicę dookoła przy krawędzi pasa. Drugi raz szyjemy równolegle na odległość stopki od pierwszego przeszycia. Ważne! nie urywaj, nie mocuj nitek na końcach! mają zostać długie. Teraz za pomocą tych nitek ściągnij materiał. Aby rozłożyć marszczenia równomiernie można najpierw ściągnąć tyle ile potrzebujemy, a potem napiąć materiał i za pomocą igły rozprowadzić fałdki. Teraz czas na utrwalanie. Wracamy do poprzednich ustawień  ściegu i przeszywamy raz pomiędzy dwoma ściegami. Zostawimy ścieg środkowy, a dwa luźne wypruwamy i mamy gotową spódnicę.

Rękaw:
Ja postanowiłam, że mój rękaw będzie z lekko poszerzaną główką i z mocniej udrapowanym dołem. Dla takiego efektu rozcięłam formę wzdłuż i ułożyłam według rysunku, który zamieszczę poniżej. Po wycięciu rękawów z materiału namarszczyłam krawędź główki w taki sam sposób jak wyżej opisany. Marszczyłam, dopóki długość główki nie wróciła do długości właściwej. Dół rękawów podwinęłam i wciągnęłam gumkę. 
Ps. Ja do dołu rękawa (prócz dodatku na szwy) dodałam kilka centymetrów, aby bufka opadała na rękę.
               
Wstawiam zdjęcia przedstawiające różne sposoby na modyfikacje form rękawa:


                           
Do całości dodałam bawełnianą koronkę i uszyłam pasek z satyny nią ozdobiony:)

Dodaj komentarz