W tym poście znajdziesz instrukcję, jak uszyć dresowe spodnie ze ściągaczem i kieszeniami, to nic trudnego, zobaczysz!

Zaczniemy od materiałów, potrzebujesz:

  • 100 cm dzianiny, wystarczy na spodnie dla osoby o wzroście 164 cm
  •  25 cm ściągacza o szerokości ok. 100 cm
  •  sznurek do ściągnięcia pasa ok. 120 cm

Będziesz potrzebować także formy spodni, niekoniecznie dresowych, mogą być klasyczne tak jak u mnie. Jedyne co musisz dopasować to wysokość talii i szerokość nogawek. Ułóż formy wzdłuż podwójnie złożonego materiału, odrysuj i wytnij.

Teraz narysuj linie wlotu kieszeni na złożonych przodach spodni. Jej głębokość i szerokość zależy od ciebie. Rozetnij materiał wzdłuż linii (zobacz pierwsze zdjęcie w galerii, tak to ma wyglądać). Nie wyrzucaj tych malutkich trójkącików, które ci zostaną, przydadzą się!


Odbita forma spodni na materiale
Oto zarys przodu nogawki

Odszycie worka kieszeniowego

Musimy jakoś wykończyć krawędzie spodni. Zrób to zygzakiem, lub obrzuć na overlocku. Krawędzie do wykończenia to: boki spodni (przody wykańczasz razem z kieszeniami) oraz podkrój krocza. Najpierw zszywamy boki i rozprasowujemy szwy. Teraz  włóż nogawki jedna do drugiej jak na zdjęciu. Zepnij podkrój krocza szpilkami, szwy w kroczu powinny się schodzić, uważaj żeby nie podwinęły się przy szyciu. Zszyj je i rozprasuj.


Nogawki spodni przygotowane do zszycia krocza


Wszycie ściągacza

Wykrój ze ściągacza kawałki na:

  • pas – wysokość ściągacza zależy od tego jak szeroki chcesz mieć pasek, np. u mnie gotowy pasek jest wysoki na 5 cm, czyli 10 cm + 2 cm na wszycie. Szerokość zależy od tego jak mocny masz ściągacz, zmierz obwód pasa twoich spodni i ujmij kilka centymetrów. U mnie ściągacz ma około 74 cm, bo ląduje w okolicy talii
  • zmierz też obwód kostek, dodaj kilka centymetrów luzu i 2 cm na zszycie, u mnie wysokość taka sama jak pas 12 cm i szeroki na 24 cm
  • wykrój mały kawałek ściągacza jako podkład pod dziurki

Prawie kończymy! Musisz teraz zszyć krawędzie ściągaczy wzdłuż. Po zszyciu rozprasuj szwy i złóż  ściągacze na pół lewa do lewej. Będziemy je wszywać szybszym sposobem, jednym szwem dookoła. Teraz zaznacz sobie cztery punkty na ściągaczu pasa: przód, tył i boki. To najważniejsze punkty, trzymaj się ich upinając ściągacz, żeby równo go rozciągnąć przy wszywaniu. Przed wszyciem upnij worki kieszeniowe do pasa, dzięki temu nie przesunął się podczas szycia. Wszyj ściągacz do spodni, a krawędzie wykończ na overlocku lub zygzakiem. Podobnie zrób z dolnymi ściągaczami, tu wystarczą dwa punkty boczne i dopięcie ich do szwów bocznych spodni. Szyj po ściągaczu, łatwiej go wtedy naciągniesz.


Ściągacz przypięty szpilkami do spodni


ściągacz doszywany do spodni

Udało się, gratuluję! Czeka Cię zasłużony odpoczynek w twoich autorskich dresach:) Te uszyte dla mojej mamy wyglądają tak:


spodnie dresowe ze ściągaczem


spodnie dresowe tył

Dodaj komentarz